Rok_2022

Jizerské hory – Česká republika

První hory s dětma. Chata Školačka kousek od Smržovky byla základna na 4 noci. Dvakrát jsme jeli na Tanvaldský Špičák, kde měl Ríša domluvenou školičku. Tak jsem si nakonec taky půjčil lyže a párkrát si to taky sjel. Šimon spustil pláč tak z jeho výuky nic nebylo. Maybe later… Ještě jsme si sjeli přírodní sáňkařskou dráhu a zakončili to koupáním v libereckém Babyloně.

Fotogalerie…

 

Göteborg – Švédsko

Takže první společný víkend bez dětí po 3 letech, mohl být vlastně úplně kamkoliv. No nakonec to vyhrálo druhé největší město Švédska – Göteborg. Přílet za tmy v pátek, ubytování na lodi Viking. Druhý den kolečko po celém městě, potom večeře, no a v neděli vycházka na vyhlídku a tramvají na terminál. Odtud na letiště a večer zpátky doma.

Fotogalerie…

 

Nymburk – Česká republika

První letošní “minivýlet” se uskutečnil v půli března. Sluníčko už pomalu začíná hřát a tak jsme si vybrali k návštěvě historické město Nymburk. Prohlídka se sestávala z návštěvy kostela sv. Jiljí, zachovalé části hradeb a procházkou kolem řeky Labe. Výborný oběd byl v restauraci Katovna. Krmením ochočených nutrií jsme výlet zakončili.

Fotogalerie…

 

Hazmburk – Česká republika

Další letošní jednodenní výlet byl na první jarní den. Vybrali jsme zříceninu hradu Hazmburk, která je na stejnojmenném kopci. Parkoviště za 50,- na den je vzdáleno asi 2km od hradu, po žluté a pak červené značce a nastoupáte cca 170 metrů. Vstupné 130,- dospělý. Výhled z věže hradu je opravdu úžasný. Cesta zpět je po červené a potom mezi vinicemi.

Fotogalerie…

 

Brdy – Česká republika

Už když jsem se dozvěděl, že se Brdy budou otevírat turistice, jsem se tam chtěl podívat. Tak se tak stalo o dubnovém víkendu, kdy jsme autem dorazili na konec vesnice Malá Víska, odtud jsme šli na vyhlídku Jindřichova skála. Potom přejezd do Neřežína a odtud pěšky na zříceninu hradu Valdek. Cestou zpět zastávka ve Zvířátkově v Olešné.

Fotogalerie…

 

Malta a Gozo

V půlce května konečně došlo na, kvůli covidu na 2 roky odloženou, Maltu a i sousední ostrov Gozo. Trip byl v plánu na plnohodnotné 4 dny, což je tedy tak akorát na tyto malé ostrovy. Měli jsme z letiště půjčené skútry, takže se všude dalo krásně dojet a taky kdekoliv zastavit. Jezdí se vlevo, ale všichni řidiči byli dost ohleduplní. Jeďte se tam podívat, oba ostrovy jsou opravdové perly.

Fotogalerie…

 

Kosovska Mitrovica – Kosovo

Začnu netradičně od konce 15 denní dovolené. Poslední zastávkou a poslední destinací, kterou jsme vždy v Kosovu chtěli vidět je Mitrovica. Město, které je rozděleno řekou Iber na půl. Kde ta menší část je stále srbská a větší kosovská. Místo dotyku obou částí je most, kde i nedávno docházelo ke konfliktům obou etnik. Tento most je pod neustálou ochranou jednotek KFOR.

Fotogalerie…

 

Skopje – Severní Makedonie

Druhou cílovou zemí, kterou jsme v rámci letní dovolené navštívili byla nově už Severní Makedonie. Už jsem tady jednou byl a projel značnou část tohoto státu, takže jsem měl srovnání z před asi 13 lety. Návštěva se omezila jen na to užít si, co nabízí její hlavní město Skopje. No a že tam toho je, ale hlavně je to pěkně všechno u sebe.

Fotogalerie…

 

Bulharsko

Hlavním cílem letošní zážitkové dovolené se stalo Bulharsko, letní cíl mnoha Čechů. My jsme však chtěli vidět vše, co tahle země nabízí. Takže šup do auta a jedem přes pohoří Rila, Pirin, Rodopy, Vitoša, i města Sofie, Veliko Tarnovo, Nesebar, Melnik, Plovdiv. Viděli jsme i jeskyně, soutěsky, socialistické památníky, kláštery, vinice a pár dní byli i u moře. Takže takový komplet celý balíček.

Fotogalerie…

 

Morava – Česká republika

Týdenní práznidniny, neboli pánská jízda, probíhala tak, že jsme vyráželi na výlety z Třebíče. Takže hernička Labyrint, zoologická zahrada v Jihlavě, dvakrát bowling u Kmotra, to mají oba fakt rádi. Došlo i na aquapark Laguna. Playstation u strejdy Toma. Oheň, buřty a přespání na chatě na Vranově, projížďka lodí. Bylo i koupaliště Louka ve Znojmě a oslava sedmých narozenin Jarušky.

Fotogalerie…

 

Bad Schandau – Německo

Jednu srpnovou neděli jsem se takhle ráno sebral a říkám si, že se konečně pojedu podívat do Bad Schandau. Takže už ve městě jsem vyjel výtahem do části města Ostrau, potom zbytky zámečku Bastei, kostel sv. Johannise a nakonec asi čtyřhodinové koupání v tamních lázních se super saunovým světem a bazén s podvodní hudbou. Sem budu asi jezdit častěji…

Fotogalerie…

 

Dachau – Německo

Nečekaně rychle naplánovaný a i uskutečněný výlet začal v pondělí přejezdem do Německa a zastávkou v místě, které jsem chtěl už strašně dlouho vidět. Je to bývalý koncentrační tábor ve městě Dachau. Je to připomínka hrůz, které se tam děly a působí to na vás. Hlavně v části, kde je bývalé krematorium, tak tam je opravdu to nejsilnější…

Fotogalerie…

 

Tyrolsko a Salcbursko – Rakousko

Nečekaně rychle naplánovaný a i uskutečněný výlet pokračoval přejezdem do Rakouska do oblasti Tyrolska, kde bylo v plánu vidět město Kufstein, vesničku Ellmau, ale hlavní cíl byl vydrápat se na horu Ellmauer Halt, převýšení 1200, 8,5 hod v horách, výška 2342 mnm. Druhý den proběhl přejezd do Salcburska do pohoří Dachstein, vyhlídka 5 fingers a nakonec vesnice Hallstatt.

Fotogalerie…

 

Krušné hory a Kadaň – Česká republika

Babí léto jsme se rozhodli strávit na horách a to konkrétně v Krušných. Základna byla v Božím Daru, odkud jsme si vyšlápli na Klínovec, potom přejezd do Německa na Fichtelberg a na závěr Jáchymov. Den jsme ukončili v pivovaru Červený Vlk, s luxusním jídlem a pivem. V neděli jsme ještě stihli kostel ve Vysluní a projít královské město Kadaň.

Fotogalerie…

 

Plzeň – Česká republika

Na konec října připadla dlouho slibovaná a odkládaná cesta vlakem do Plzně. Z hlaváku za hoďku a něco, celou cestu pršelo, pak v Plzni už dobý a počasí se lepšilo. Takže Na Spilce před prohlídkou pivovaru “na jedno” a pak už 80 minut prohlídka našeho klenotu a potom procházka po centru Plzně s chrámem sv. Bartoloměje a Velkou synagogou hlavně.

Fotogalerie…

 

Veltrusy – Česká republika

Jedna sychravá listopadová neděle byla předurčená k návštěvě farmy Hanč ve Vraňanech. Kde je opravdu super prodejna lokálních produktů a i příjemné bistro. No a když už jsme byli ve Vraňanech, tak odtud je to jen kousek k baroknímu zámku ve Veltrusech, kde nemohla chybět procházka po tamním parku a malý oběd v restauraci.

Fotogalerie…

 

Cheb – Česká republika

Další vlakový výlet vyšel tentokrát parádně, protože den před odjezdem nasněžilo a cesta vlakem byla opravdu pohádková. Tentokrát padla volba na západočeské město Cheb. Už dlouho to byl jeden z mých cílů se sem podívat a byl jsem opravdu příjemně překvapen. Top je náměstí se Špalíčkem, chrám sv. Mikuláše a Alžběty, dřevěný most, hrad a středověké opevnění. Zakončeno v pivovaru Pivní Skaut.

Fotogalerie…

 

Kuks – Česká republika

Touha vidět adventní trhy se potkala s touhou vidět konečně hospital Kuks, stalo se tak předposlední listopadovou neděli. Takže jsem pokoupil pár dobrot, byla procházka kolem hospitalu, i detailní prohlídka kopií Braunových soch Cností a Neřestí a potom i asi 4 km vycházka k Braunově betlému. Odměnou byl svařák a klobáska. Ale lidí tam tedy bylo dost, takže jednou stačilo.

Fotogalerie…

 

Forchheim, Bamberg – Německo

Adventní trhy v Bavorsku byly velké lákadlo, ale nechtěl sem se tlačit někde s hromadou lidí. Proto sem si vybral dvě menší města. První je městečko Forchheim, kde sem si zkusil místní sauny a večer prošel dva pivovary. Dostal pozvání na AnnaFest na příští rok od milých důchodců, co přisedli k mému stolu. Druhé město byl Bamberg zapsaný na seznam UNESCO, výborný oběd v pivovaru Klosterbrau.

Fotogalerie…

 

Štětín, Svinoústí – Polsko

Konec roku 2022 jsme se rozhodli strávit někde za hranicemi a u moře. No a nejbližší moře je Baltské. Proto jsme v pátek ráno odjeli přes Německo do Polska a sice do 7. největšího města Štětín. Odpolední prohlídka města a večeře v pivovaru Wyszak. Po zastávce v Německu viz. níže jsme se vrátili do Polska do města Svinoústí, kde jsme slavili Silvestr po barech a Nový rok parádní koupelí v 6°C Baltu.

Fotogalerie…

 

Peenemünde – Německo

Novoroční víkend, který jsme trávili na březích Baltu měl i vzdělávací podobu. Asi dvouhodinová cesta na severozápad nás zavedla na krásný ostrov Usedom, kde byl cíl přístav města Peenemünde. Místo, kde byly sestrojeny a odpalovány rakety Odplaty “Vergeltungswaffe” 1 a 2. Součástí muzea je i elektrárna a hlavně ukořistěná sovětská ponorka U-461, jejíž prohlídku doporučuju každému. Deštivé počasí umocňovalo pocit z tohoto místa.

Fotogalerie…

 


Comments are closed.