Deník_Dánsko_2007

17.07.2007 – Úterý – Ráno ve 4 hodiny naložení báglů a odjezd z Třebíče směrem Jihlava. Příjezd něco před 5 hodinou, nákup potravin v Tescu. Sem otrávený, nebaví mě nakupovat, pouze jíst 🙂 ale musím to zvládnout. Dalším zádrhel, neberou stravenky, tak jak jsme měli v plánu, přejíždíme o kousek dál k benzinové pumpě, kde tankujeme plnou nádrž. Odjezd směr Praha po dálnici to ubíhá, v 6.50 jsme před Prahou odbočujeme k MC na snídani. Sendviče se slaninou a vejcem, výborná snídaně.
Kolem 7.30 hodin průjezd celkem zasekanou Prahou, ale dá se to v poho zvládnout. Jedeme směrem Teplice – Dubí – Cínovec. V Teplicích v Plusu dokoupení zásob. Poslední tankování doplnění nádrže na přechodu na Cínovci, směrem na Drážďany. V Drážďanech první „bota“ jedem na jinou stranu, ale brzy to obracíme a směrujeme na Berlín, výměna řízení.
Po cestě u Berlina dáváme pozdější oběd od Mc, a střídáme řízení, zkracujeme cestu, místo na Hamburg, tak Schwerin – Lübeck. Poslední tankování v Německu, nákup mapy Dánska 7,5 eura a směr Puttgarden na trajekt do Dánska. Čekáme, velká fronta aut, zakoupení jízdenky (56 eur) a odjezd 18.45 hodin. Nalodění, zaparkování auta na trajektu, cesta trvá 45 min až do dánského Rodbyhavn.

P1010399
Je větrno a sluníčko právě zapadá, ale je to nádhera na obzoru známé „větrníky“. Procházíme loď a cesta ubíhá. Při příjezdu k dánskému pobřeží hledáme naše auto na trajektu, páč jsme při nástupu moc nevnímali v kterém patře a místě jsme je zaparkovali. Podaří se, vyjíždíme z trajektu a po dálnici si to ujíždíme směrem k ostrovu Mon.
Čeká nás první most, kterých je tu opravdu hodně a krásný výhled. Odbočujeme směr Faro přes ostrov Bogo a hledáme camp Gronsund, který jsme si našli v mapě, kde se první noc ubytujeme je 21.00 hodin. Vyřízuju formality, stavíme stan, vaříme véču a pak procházka po pláži v písku po Baltu. Po sprše usínáme asi ve 22.30 hodin. Ten den jsme natočili 936 km!

18.07.2007 – Středa – Ráno objevujeme mokrý stan asi trochu v noci sprchlo. Jdu fotit Balt a Linda vaří k snídani párky a čajík. Dáváme sprchu před odjezdem v 9.00 hodin, platíme kemp (175 krone dánských) a jedeme směrem křídové útesy Mons Klint.
Po cestě prohlídka kostelů, příjezd k útesům, zaparkování a sejití asi 300 možná více schodů směrem k moři, kde objevujeme ten zázrak. Nádherná krajina opravdu samá křída, kousek si odnášíme i sebou domů fotíme a pořád koukáme na ty vysoké útesy, jak je příroda vytvořila. Vyšlapujeme zpět (to už jde hůř), ale čeká nás prohlídka z vrcholu a tak se těšíme na další fotky, který budou úžasný. Samo fotím kde se dá i tam kam se nesmí a je to nebezpečný, ale co bych pro fotku neudělal! Převlékáme se začalo docela velký horko a odjíždíme nadšeni z toho, co jsme viděli do hlavího města Kodaně.

P1010433

Cesta po dálnici ubíhá, odbočujeme z dálnice a začínáme díky Lindě bloudit, špatná domluva, co budeme prohlížet, parkování 15 DKK na hodinu. Část prohlídky stíháme Christianborg – parlament, zdolání neobvyklé kulaté věže (Rundetarn) vstup 25 DKK. Pak zpět k autu, vypršelo parkovné. Odjíždíme k Malé mořské víle, při cestě ještě návštěva jediného anglického kostela (sv.Alban) v Dánsku, focení u Malé mořské víly a podél pobřeží procházka kolem zámku Amalienborg do nejznámější čtvrti Nyhavn, přístav samé lodě, mraky turistů hospod a kaváren a bombastická atmosféra, kterou jsme načichli a přestože pivo bylo nehorázně drahý (51 DKK) pili jsme ROYAL, tak jsme si je dali a sedli si mezi ty turisty bylo to „super“ koukat na úplně jiný život, který se tam odehrával. Fotíme a vracíme se k autu.
Cestou do Hillerodu se snažíme najít nějaké tábořiště na přenocování, moc se nedaří a tak nakonec zůstáváme ve městě Hillerod, kde je camp a my opět stavíme stan a vaříme véču. Je perfektně vybaven kuchyní, sprchou, společenskou místností, kde večer popíjíme víno, jíme sýr a hrajem karty a tak vše dostatečně užíváme. V 23.45 hodin uleháme ke spánku.

P1010480

19.07.2007 – Čtvrtek – Kolem šestý lehký déšť, v 7.30 hodin už leze sluníčko, snídaně tentokrát vydatná, smažená vajíčka se šunkou a káva, hygiena, balení stanu, zaplacení pouhých 130 DKK milé překvapení. Po deváté rovnou v Hillerodu jdeme na zámek Frederiksborg se zámeckým parkem, který procházíme a fotíme ze všech stran. Je krásné ráno.
Pak směrem na Roskilde, tady pouze krátká zastávka na fotku kostela (Dóm), pokračujme směr Lejre, Ledreborg. Po příjezdu na parkoviště, kde je vesnice z doby železné a my měli v plánu ji navštívit zjišťujeme nehorázné vstupné 100 DKK, zámek 75 DKK už před zámeckým parkem! Zdá se nám to fakt dost, tak to balíme, nejde jít všude.
Pokračujeme na Ringsted a dále po dálnici přes most Storebaelt (205 DKK) na ostrov Fyn. Zastávka za mostem na malý oběd spojená s procházkou na molo a focení dotyčného mostu, pak tankování v Orbaek za 400 DKK směrem na zámek Egeskov.
Parkování auta, spousta lidí, proplétáme se a tak se objevíme najednou uvnitř, ušetříme tím 220 DKK, procházka zahradou, focení zámku ze všech stran, až přicházíme k muzeu a výstavě veteránů, motorek, panenek i kočárů, nářadí apod. Při shlédnutí opravdu nádherných kousků fotíme a fotíme. Zakupujeme skoro jako všichni ledovou tříšť (30 DKK) všech chutí, kterou si každý sám “načepuje”, vychutnáváme, ležíme na trávě před zámkem. Objevujeme lanovou dráhu kam se Lindě očividně nechce, má strach, tak jí slíbím na konci zdolání té dráhy, projížďku po horské dráze v Legolandu. Po dvou hodinách super stráveného dne, se vracíme k autu a odjíždíme už navečer na obhlídku města Odense.

P1010610
Odense, jeho kostel, radnice a domku, kde se narodil H.C.Andersen. Výjezd na směr Kolding přes most na Jutský poloostrov, přes město Fredericia, ubytování v campu Color Trelde, na úplném výběžku u moře. Vyhledání místa na stan, večeře, procházka u moře a západ slunce, pak popíjení vína a karty ve společenské místnosti, kde je i TV a kulečník, potom sprcha a spánek.

20.07.2007 – Pátek – Ráno 6.50 hodin budíček, holení, nabíjení baterek, snídaně kafe a chleba s lučinou, zakoupení místní pečené čerstvé buchty (8 DKK) placení campu 196 DKK.
Odjezd směrem Vejle a pak Jelling, tam shlédnutí kamene, kde je vytesaná první písemná zmínka o Dánsku, prohlídka kostela. A teď už odjezd do tolik slibovaného Legolandu v Billundu, parkovné 45 DKK, vstupné 229 DKK, placeno kartou, spousta focení. Nevíme kam dřív vrhnout oči, vše postaveno z kostiček a v parku objevujeme i slíbené atrakce. No a sliby se mají plnit a tak nezbývá než vystát frontu a zdolat tu horskou dráhu, která se mě prvně zdá jako „trnavský houpák“, ale není tomu tak je to velkej mazec prostě „booooží“. Potom si dáváme pivsona, máme totiž krásný počasí a tak je žízeň, no a zdoláme další frontu na atrakci zase dráhu a pak ještě kánoe, tady si zakupujeme místní foto (45 DKK), na sváču párek místní uzenka v hot-dogu.
V 15 hodin odjezd na nejvyšší “horu” Dánska Himmelbjerget (147 m), procházka s vyhlídkou na ostrovy a jezera shora. Odeslání pohledu do ČR a odjezd do Arhusu, příjezd v 18.50 hodin, prohlídka katedrály Dóm, divadla a procházka po latinské čtvrti, odjezd asi 19.40 do Aalborgu.
100 km dálnice, příjezd po 21 hodině, opět stavíme stan a večeře, popíjení vína a psaní deníku. Nesnesitelný hejna komárů a tak se balíme do stanu, kde je máme nad síťkou a taky tam vesele bzučí a my usínáme.

P1010692

21.07.2007 – Sobota – 5.45 hodin rušno v kempu a déšť nad hlavou klepe do stanu, opravdu prší, nechce se nám ven ze stanu, je kompletně zataženo :-(( Snídaně je poprvé v autě, placení campu 175 DKK. 150 + 25 DKK za camping pas, který do teď nikdo nechtěl.
Odjezd do Aalborgu, nákup v obchodním domě Fotex dánské pálenky Akvavit (92 DKK) a piva, procházka městem v dešti, fučí bere nám to při focení deštník, parkovné 12 DKK na hodinu asi jsme se dočkali konečně dánskýho severskýho počasí a hledáme památky dle našeho průvodce, většinu zvládneme, ale balíme to moc prší.
Odjíždíme do Skagenu na Grenen na úplný severní konec Dánska, výběžek kde se slévají dvě moře do sebe (Severní a Baltské). Cestou poprchává, když dojíždíme k místu tak je bez deště, vyrážíme na konec výběžku, asi 30 minut procházky v písku, kde se budem fotit. Cestou se počasí otáčí, fučí, prší je fakt strašně „jak na severu“ cesta pořád kolem rozbouřenýho moře, rychlé fotky a zase zpět. Nazpátek nemůžeme odejít bez mušlí a tak si Linda zouvá boty a začne hledat, voda se dá, ale je fakt zima, je zmáchaná ale nevadí jí to, stálo to za to. Berem nějaké suvenýry, prohlídka Skagenu jen v autě, topením sušení oblečení.
Linda v průvodci našla ještě jiný místo u Skagenu, kostel kdysi zavátý pískem, nic moc, pak odjezd směr Hirtshals k obřímu akváriu, přijíždíme však pozdě a prohlídku už bychom nestíhali.

P1010760
Jedem směr Lokken, kde jsou u Rubjerg Knude 60 m vysoké písečné duny, ruiny kostela a maják, který tam zbyl. Musíme zdolat obrovský kopce písku a dostat se až nahoru, paráda jdem na to bosý, boříme se, na vršku nás čeká překrásná vyhlídka na moře a útvary z písku, které jsme ještě nikde neviděli, velké focení, zážitky, dlouhá cesta zpět pískem, užíváme si to. Odjezd směr Humlum.
Kde se chceme utábořit opět v kempu. Stavíme stan kolem 21 hodiny, pak véča, posezeni s vínem u vody v přístavu, psaní deníku a diskuze nad zážitky z dne. Spánek kolem půlnoci, nebe s červánky se opět mění na zataženou oblohu.

22.07.2007 – Neděle – Ráno 7.15 vstáváme, obloha nic moc, ale neprší, snídaně, lenošíme u stanu pak vyrážíme bohužel na zpáteční cestu, ale ještě s několika zastávkami.
Nejprve přístav Hvide Sande, dokonce nám začalo i svítit sluníčko při procházce městem, objevujem aukci, na které se tam draží ryby. Lidi nakupují, my sledujem, jak to tam chodí a máme možnost vidět u „staříků“ odborné číštění ryb. Dokonce se tu i smaží a tak neodoláme a kupujem si nějaký druh ryby, je totiž právě čas oběda. Je to výborný přímo vynikající tak to musíme zopáknout. Kupujem na památku taky velké mušle vylovené z moře a krásně je v nich slyšet šumění Baltu :-).
Vyrážíme dál směr Ribe, cestou dost prší, bouřka, fotíme duhu z auta. V Ribe tolik prší, že čekáme v autě a dáváme sváču. Po dešti procházka městem katedrála s vyhlídkou 10 DKK, nádherný výhled, výstup po spoustě schodech. V místní pekárně zakoupení dánského koláče.

P1010831
Odjezd směr Tonder se zastávkou v Mogeltondru, kde je ulice s původními doškovými střechami domů ze 17.století a taky tu mají nepřístupný zámek Schackenborg.
Příjezd do města Tonder, poslední dánské město před hranicí s Německem. Při procházce městem se zastavujeme v místní cukrárně, kde si dáváme dánský kafe, který tady pijou fakt hodně a místní zmrzlinu, hm… nic moc. Je asi šest a tak za zbytek dánských korun tankujeme (200 DKK) a vyrážíme na dlouhou cestu zpět.
Cesta ubíhá, zvládáme to skvěle před 20 hodinou se objevujem před Hamburgem a snažíme se najít ukazatel na Berlín. Je zde moc dálničních sjezdů a tak tu začínáme bloudit. Nervozita sílí a zadky máme pěkně stažený, jak se odtud vymotáme. Objevujem se někde v loděnici, “jak na konci světa“ a pořád se držíme cedulí na centrum, kde snad najdem ten správný směr a pak se opravdu i zadaří sjet na Berlín.
Potom už cesta probíhá v pohodě a kolem jedný v noci jsme asi 140 km od Drážďan. Mělo by nastat střídání, já navrhuji střídání a jet dál, ale Linda chce raději přespat na odpočívadle aspoň pár hodin. S nevelkým nadšením, že Linda neustále mění názory, zastavuju, tam kde spí i řidiči kamionů, přeskládáváme auto, což taky není úplně bez problémů. Nakonec kolem půl druhý uléháme v autě

23.07.2007 – Pondělí – Kolem půl 6 nás vzbudí hluk polského zájezdu, jak odjede snažíme se ještě zabrat. Asi v 7.30 vstáváme, slunce nám pere je krásný den. Navrhuju uvařit kafe a koupit koláč na benzince a tak to zařizuju a Linda uklízí a balí věci v autě. Po lehké hygieně a snídani vyrážíme dál. V noci jsem zřejmě odbočil špatně a tak se ocitáme na směru na Wróclaw. Snažíme se situaci řešit a vracíme se zpět na správnou dálnici. Při cestě na Drážďany se zastavujem v obchoďáku Aldi, kde dokupujeme nějaké dárky a pamlsky. Pak už cesta kolem Drážďan a přejezd hranic v Krasnem lese asi kolem 12 hodiny.
Plánujeme, že si dáme oběd v Ústí a tak sjíždíme a zkoušíme najít nějakou restauraci. Asi to nebyl dobrý nápad, po asi půl hodinovém ježdění to balíme a jedem dál směr Praha. Cestou potkáváme motorest, kde z důvodu velkého hladu vystupujem a dáváme si polívku a konečně po týdnu těstovin masíčko 🙂 Posedíme si a vychutnáváme krásný den na zahrádce. Asi kolem půl 3 odjíždíme do Prahy, kde se stavíme na Chodově, zde vyřídíme nějaké nákupy, dáme kafčo a naše oblíbené zákusky a kolem půl 5 vyrážíme domů.
Poslední zastávka je na pumpě v Jihlavě, dočerpání prázdné nádrže a pak už až Třebíč. Zvládl jsem celou cestu sám, skvěle a v pohodě. Hodnoceni dovolené: Bylo to super bylo to boží, všem můžu jen doporučit, chce to jen dobrého řidiče a navigátora trochu tolerance a pořádnou domluvu a pak jde vše, “jak po másle“ zkrátka NEMĚLO TO CHYBU
Celkově to na osobu vyšlo na 10 950 Kč.


Comments are closed.